ІНТЕГРАЦІЯ З ENTSO-E МОЖЕ ЗНИЗИТИ ЦІНИ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ В УКРАЇНІ НА 20-30% – В.КОВАЛЬЧУК
Ефект від об’єднання української та європейської енергосистем відчує на собі кожен українець. «Приєднання до ENTSO-E та майбутнє об’єднання ринків може знизити ціну на електроенергію в Україні» – заявив Всеволод Ковальчук, виступаючи на круглому столі «Відімкнутись від Росії: перспективи приєднання України до європейської енергетичної мережі ENTSO-E», що відбувся в Українському кризовому медіа–центрі 18 липня. Згідно з європейською статистикою, об’єднання енергосистем та ринків призводить до падіння цін на внутрішньому ринку країни, що приєдналася, в середньому на 20-30% від значення на момент приєднання.
За словами керівника Укренерго, на виконання Каталогу вимог, безумовне виконання яких необхідно для прийняття рішення про об’єднання енергосистем Україна має 5 років, а це означає, що на момент можливої синхронізації електроенергетична сфера вже кілька років функціонуватиме в умовах нової моделі ринку електроенергії, повноцінне запровадження якої заплановане з 2019 року. Протягом цього перехідного періоду зусилля Регулятора та АМКУ мають бути спрямовані на недопущення зростання цін на внутрішньому ринку. І лише фізичне та технічне відкриття ринку для іноземних виробників та постачальників створить реальну конкуренцію на ньому та гарантуватиме справедливу ціну електричної енергії для кожного споживача. «Чим швидше ми приєднаємося до європейського об’єднання, тим швидше отримаємо справжні ринкові умови», – підкреслив Всеволод Ковальчук.
Слова керівника Укренерго підтвердив в ході засідання і незалежний експерт Андрій Перевертаєв, який додав також, що об’єднання ринків та зняття обмежень у міждержавній торгівлі знижує коливання ціни на електроенергію та її залежність від умов роботи енергосистеми у певний період часу, що, в свою чергу, дає можливість оптимізувати національні генеруючі потужності. «Коли наша енергосистема та ринок будуть об’єднані з європейськими, ми отримаємо справедливу ціну на електроенергію та абсолютно відкритий конкурентний ринок» – виразив сподівання пан Перевертаєв.
До того ж, синхронізація з ENTSO-E є неможливою без повноцінного впровадження нової моделі ринку електроенергії у відповідності до вимог Третього енергетичного пакету.
«В результаті за кілька років матимемо прозорі умови роботи у галузі, що є основою економіки» – підкреслив Всеволод Ковальчук.
Bookmarks